Lekis1 är nu över halvvägs, det är inte många dagar kvar. Ändå har vi ännu en hel del att tala om och fundera över!
Varje dag på ett skribaläger har ett eget tema som diskussionerna och andra aktiviteterna baserar sig på. Dag 1 talade vi helt ”enkelt” om vad tro är, och vad det betyder att ha en tro. Vi konstaterade att alla har någon sorts tro, vare sig den är kristen eller inte.
Senare har vi diskuterat Gud och gudsbilder, vad relationen mellan bibeln och vetenskapen är, vem dendär Jesus-typen var och varför han var viktig och hur det kan finnas ont när kristendomen så starkt poängterar en god Gud. Lätta frågor är det inte!
Idag har vi en till intensiv dag med ett tungt tema – Döden och Hoppet. Det blir säkert en massa intressanta, djupa och lärorika diskussioner.
/Kim