Publicerad i Lekis 2014

EN HELT VANLIG LÖRDAG MED SKRIFTSKOLAN PÅ LEKHOLMEN!

Lördag

Idag vaknade vi med ett speciellt program på morgonen. Dagens morgonmål var inte som vanligt. Vi samlades alla kl. 08:15 vid sportplanen för att börja en vandring om Jesu uppståndelse som ledarna ordnade. De visade upp dramatiseringar av händelserna efter Jesu död och uppståndelse. Det kunde vara t.ex. några assistenter som var utklädda till Maria Magdalena osv. Vi avslutade vandringen med att alla samlades på Södras klippor. Där blev vid bjudna på franskt bröd och rökt lax. 

Vädret har varit väldigt bra idag med ett par regnskurar. Vi har spelat badminton, korgboll, fotboll och volleyboll med skriftskole eleverna. På kvällen badade alla gossar bastu, vi hade det superduper kul med bastusånger. 

Tillsammans med hjälpledarna har skriftskole eleverna gjort reklam snuttar för vad och hur de tycker om kyrkan. 

MvH. De tre bloggetörerna

DAVID RISKA, NIKLAS JÄNKÄLÄ & BENJAMIN ÅKERLUND

Författare:

Matteus Ungdom är namnet för den samlade ungdomsverksamheten i Matteus församling i Helsingfors. Vill du komma i kontakt med oss så kan du skicka ett mail till matteus.ungdom@gmail.com.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s